Naudi sügist Rannateel

#sügisromantika

Romantilise Rannatee sügis on seotud kõige sellega, mida loodus meile annab. See on seotud looduse muutuvate värvidega ja lindude rändega; saagiga, mida kevadest alates oleme kasvatanud; sügisese räimega, mis on rasvane ja imemaitsev; seenesaagiga, mida me keldririiulitelt hiljem imetleme; sügistormidega merel ja loodusmatkadega, mis annavad meelerahu. Sügisene hooaeg algab septembris ja aja kulgedes maalib ta kogu Rannatee maalähedastes värvides leekivpunaseks, oranžiks ja kollaseks. Rannaäärsed kõrkja ja luga väljad või tühjadel turbaväljadel kasvav taimestik värvub loojangupäikeses silmipistavalt eredaks. Loodus valmistub puhkuseks ja rahuks.

Sügisvärvid

Rahunev loodus ja jahenevad päevad etendavad metsades, rabades ja rannaniitudel enneolematut värvidemängu. Igal sügisel imestame aina uuesti, nagu ei kunagi varem leegitsevaid kõrkja ja luga väljasid loojuva päikese käes. Kuldkollaseid rannaniite keskpäevases päikeses või sinise taeva peegeldust mustadel rabalaugastel. Ja need udused päikesetõusud, peened ämblikuvõrgud täis kasteseid pärleid ja vaikus.

Parimad kohad pildistamiseks ja sügisvärvide nautimiseks on veidi metsikumad rannad ja rannaniidud, vaatetornid, sadamad, puhkekohad ja matkarajad.

Sügisesed loodusretked

Sügisesed loodusretked on enamasti seotud metsasaaduste korjamisega, vaikuse ja rahuga ning värvilise loodusega. Iga maastik on erinev, iga põõsas ja puu erinevat tooni. Lihtsalt hinga aeglaselt sisse ja välja ning saa osa sellest vaikuse ja värvide imelisest maailmast. Meil on piisavalt metsa ja rannajoont, et igaüks saaks leida endale sobiv koht. Kestab see matk siis paar-kolm tundi või terve nädala, on need seene- või marjaretked, on see ikka ja jälle puhas rahulolu. Loodus on ammendamatu varasalv ja meie vaimse tervise alustala.

Sügisilmad võivad olla heitlikud, kuid sellest pole midagi. Pange mitu kihti riideid selga, laadige kõik telefonid täis, võtke kaasa juua ning süüa. Seikle Vabaks Matkad viib teid korilusretkedele Sorgu saarele või rabamatkadele.  Livonia Matkamaja tähistab sügist Salatsi, Koiva ja Võhandu liivajõgede sügisvärvilistel käänakutel. Tõsiselt metsiku looduse nautijatele soovitame maagilist Nätsi-Võlla raba, kuhu võib minna üksi seiklema või koos giidiga Viruna talust ja Seikluspartnerist.

Rannatee elusloodus

Kaunis Läänere kallas ja sügavad metsad koos soode ja rabadega on koduks paljudele metsloomadele ja lindudele. Meie põlised ja maalilised maastikud pakuvad elupaiku karudele, huntidele, ilvestele, kotkastele, sookurgedele, luikede, paljudele metsa ja rannalindudele ning väikelindudele.

Linnuvaatlejad leiavad meie juurde tihtipeale tee, et leida liike, mida mujal Euroopas on raske märgata. Ka loodusfotograafid naudivad meie maastikke, mis võimaldavad neil saada suurepäraseid kaadreid nii loomadest nende looduslikus elupaigas kui ka imelisi loodusvaateid. Eesti asub kahe suure rändetee ristumiskohas, mis toob ka Romantilise Rannatee hästi säilinud mitmekesistele loodusmaastikele hulgaliselt linde pesitsema ja puhkama. See on sõnulseletamatu elamus kogeda ja näha rändel olevaid linnuparvi. Tuhanded linnud rannaniitudel ja tuhanded lendamas üle taevalaotuse. Rände hooaeg algab märtsis saabuvate sookurgede valju trompetihäälega ja lõpeb sügisrändega septembris-oktoobris.

Suurepärased kohad lindude rände vaatlemiseks on Audru polder ja Luitemaa hoiuala.  Ka väiksemates kohtades on rände ajal rannaniidud ja põllud linde täis. Linnuvaatlusi viivad läbi loodusgiid Mati Kose linnuvaatlus Luitemaal ja Seikle Vabaks Matkad Pärnu lahe põhjaranikul

Kabli linnujaamas on sügiseti üleval hiigelsuur, 17 m kõrgune Helgolandi mõrdpüünis, mille abil on linde rõngastatud ja rännet uuritud üle 50 aasta. Linnujaamas saad tutvuda lindude rände, ornitoloogide tegevuse ja siinse väärtusliku rannikumaastikuga.