370 – Pärnumaa “Suur Kaar” rattamatkatee

370 – Pärnumaa “Suur Kaar” rattamatkatee

Tõstamaa – Tõusi – Lõpe – Oiderma – Vahenurme – Pärnu-Jaagupi – Enge – Kaisma – Pärnjõe – Vändra
Matkarada teeb suure kaare ümber Pärnu, läbides Pärnumaa kaugemaid ja vähemkäidavamaid piirkondi. Siin näed maaelu ja mitmeid looduslikult kauneid paiku, ka marsruudi põnevaimat paika, Soontagana maalinna. Marsruut kulgeb suuresti looduse keskel, seega linnulaulu ja loomi võid kohata üsna palju.
Alustades sõitu Tõstamaalt näed mitmeid ilusaid hooneid. Kaunilt restaureeritud ja värvika ajalooga Tõstamaa mõis on pärit keskajast, tänaseks järelklassitsistliku ilmega mõisas tegutsevad kool ja muuseum. Tee on algul asfaltkattega, hiljem kuni Männikuste külani (Tõstamaalt 13 km) hea kruusateega, selle lähistele jäävad Ermistu ja Tõhela järved on kalarikkad – naudi loodust, kalasta või pea piknikku. Mõlema järve idakaldale on rajatud avalikud rannad koos puhkekohtade, võrkpalliplatside, laste mänguväljakute ja vaatetornidega. Männikustest Tõusi kaudu Lõpeni kulgeb matkarada enamasti väikestel kruusa- ja metsateedel, 7 km ulatuses on ka asfalti.
Oidremaalt Mihkli kaudu Kõimani kulgev 18-kilomeetrine teelõik pakub vaatamiseks paari küla ja Mihkli Miikaeli luteri kirikut, mis ehitati poliitiliselt mõjukasse Soontagana muinaskihelkonda 13. sajandil ja on seega kogu Lääne-Eesti vanimaid ja omapärasemaid ehitisi.
Põika ka Soontagana maalinna juurde, kus on puhke- ja telkimiskoht. Soontagana maalinn ja selle ümbrus on marsruudi peamine vaatamisväärsus – Avaste soosaarel asuv 7.-8. sajandil rajatud Soontagana maalinn oli muistsete läänlaste üks tuntumaid kindlustusi. Linnusesse viinud salajane veealune tee läbi soo, mida mööda osanud minna vaid teadjad inimesed.
Järgmine sihtkoht Pärnu-Jaagupi on suurem asustatud punkt, kus matkaja saab ka toiduvarusid täiendada. Edasi sõidad sa väikestel asfaltteedel Pööravere ja Kergu kaudu Vändrasse.
Selle marsruudi läbimiseks on mõistlik kavandada 2 päeva (ööbides sel juhul näiteks Soontagana maalinna juures), muidugi võib vajadusel marsruudil viibida ka kauem, kui matkajate ettevalmistus eeldab aeglasemat sõitu ja lühemaid päevi.
Marsruut kulgeb suurel määral asfaltteedel., kruusateid on marsruudi esimesel poolel veidi üle 20 km, lisaks kõrvalepõige Soontagale, mis kulgeb lõpuosas vaid matkaraja vormis.
Matka võiksid alustada Tõstamaalt või näiteks Lõpe külast. Vastupidises suunas sõites võiksid alustada Vändrast või Pärnu-Jaagupist.

Ajad ja hinnad

Ööpäevaringselt

Omadused

  • Rattatee info
    • Pikkus: 107

Ligipääsujuhend

Ligipääs

Viidastatud või tähistatud
Juurdepääsutee kõvakattega
Ühistranspordiga
Sõiduautoga

Koordinaadid

58°22’57″N 24°30’39″N

Lähipiirkonnas

2024-02-26T08:26:46+00:00
Go to Top