Looduselamused2023-11-06T12:29:57+00:00

#loodusromantika

Linnuvaatlus

Elu Luitemaal…

Elada rannaniitudel, lindude keskel, on sõnulseletamatu. Keset tuhandete lindude rännet, tunnetada iga keha rakuga maailma väge. Kümned merikotkad leidmas ja armumas mereäärsete rannaniitude kevades. Lagled ja haned, nii kaugele kui silmapiir ulatub, üheskoos ja segamini vadistamas. Meretäis luiki hilissügiseses loojangus nautimas vaikust. Ja veel hilja õhtul kajab üle rannaniitude nende õrn dialoog armastusest. Sekka kajakate võimas mäng meresoolaste tormituultega. Elu Luitemaal on aastaringi pidu – linnupidu koos veiste ja vasikatega. See on ilamring, mis ometigi on antud inimese hoida.

Aivar, Luitemaa looduskaitseala rananniitude hoidja

Hobuelamused

Saage tuttavaks Rannatee hobustega.

Rannatee hobused on omamaised, kasvanud kadakastel rannaniitudel ja vanade metsade vahel. On sama iseteadlikud ja koostöövalmis, nagu me isegi ning kelle jaoks igavus on kõige suurem vaenlane. Võtavad nad meidki kui kolleege ja nii on nad meil saani ja vankri ees, koos meiega vabalt looduses või põllul tööl. Meie hobused on uudishimulikud ja soliidsed, õrnad ja tugevad. Neid iseloomustab suur visadus, pühendumus ja tarkus. Nad on võrratud seltsilised, teades meist kordades rohkem kui meie teame hobustest. Ja neid ei saa ära osta ei jutu ega rahaga.

Ja olen täheldanud, et hobuaega ei saa mõõta kellaga. Seda mõõdetakse muutustes.

Epp Surfhundi Hobukoolist

Ujumine ehedas looduses

Rannateel saab ujuda jões, järvedes ja meres. Meil on liivarannad ja metsikud rannad. Ujuda saab väikestes salajastes kohtades ja suuremates avalikes randades. Igal aastajal, kui on lahtist vett. Ujudes mööda kõrkjate ja taimedega ääristatud jõekallast või astudes sädelevasse merevette, mille kaldad on kividest ja taimedest ohtralt läbi põmunud, on see palju rohkem kui lihtsalt üht looduse suurima ja tervislikumat kõrghetke nauding. Avatud meeltega loodusega ümbritsetud vette sukeldumine võib olla tõeliselt meeliülendav kogemus. Sellega avate uue maagiliste seikluste maailma – seiklusi, mida on meie mereäärsel maal külluses ning mis toob kaasa täiesti uue viisi meie looduse nautimiseks. Kasutage meie looduslikke basseine ehedate elamuste kogemuseks ja hoidkem koos seda rikkust.

Matkarajad

Olen lapsest saadik olnud õnnelik siis, kui ma olen olnud eemal linnakeskkonnast, betoonist ja klaasist. Elades Mustamäe paneelmaja 9ndal korrusel oli suurim rõõm veeta päevad lähedalasuvates männikutes või maal vanaema juures või suvilas, loodusesõprade ringis või kusagil matkal. Looduse armastusest ja mõistmisest on välja kasvanud soov seda ka teistega jagada. 17 aastat koolis töötades andis mulle selguse, kus on ja kuhu on tekkimas suurimad lüngad looduse tundmisel ja mõistmisel. Liigi tundmine, looduse süsteemi ja tarkuse taipamine on jäämas üha viletsamaks ja pealiskaudsemaks ning seepärast olengi end pühendanud loodusharidusele, looduse vahendamisele ja inimestele lähedasemaks muutmisele läbi oma giiditöö ja muude tegemiste. Et ikka säiliks austus ja aukartus looduse ja elu ees.

Häädemeeste loodusgiid Marika.


Go to Top