Rannatee Suvisted ehk kaskedepühad on juba varasemast ajast olnud kogukondade ja külade suve vastuvõtmise pidu. Liikuva pühana on ta olnud läbi aegade üks oluliseim, rõõmsaim ja armastatuim püha, mida ilmtingimata tuli suurelt tähistada. Eestlaste jaoks tähendab just lehtedega kask suve algust, mistõttu oli kask ka nende pühade tähtsaim tegelane. Kaskedega ehiti kõik kodused hooned, küpsetati saia ja värviti kaselehtedega mune, käidi saunas ja puhastati kodudest kogu talvine olemine.

Kaske on läbi aegade kasutatud mitmel viisil ka ihu tervendamiseks: kasutati kasemahla, kaseokstest saunavihta, kasepungi, kaseurbi, noori lehti, kase sütt ja tuhka ning kasekäsna.

Söögiks saab kasutada noori kaslehti kuni jaanipäevani. Noori lehti võib hakkida supi sisse, lisada ürdisoolale, paja-ja vormiroogadesse, maitsevõisse ning maitsestada siirupiga magustoite või teha lihtsalt teed. Kase noored lehed ehk hiirekõrvad on tugevalt magusa maitsega ja neid sobib kasutada võileiva peal salatis või roogade peal kaunistuseks. Ja saunavihana tõrjub kask nii mikroobe kui ravib põletikulisi protsesse nahal.

Suvistega algas ka kiigeaeg ja kaaslase otsimise aeg. Olid ju kaskede toojateks enamasti külanoored ühes koos või oma perekonna liikmed, enamasti ikka nooremad, aidates tütarlastel kaski tuua. Tihtipeale toodi need ka salaja oma väljavalitu akna alla, andes sellega märku kosimisplaanidet.

Noorte lõhnavate lehtedega kaskede kohta öeldakse ka seetõttu meiud ehk maipuud, mis olid tärkava elu ja viljaka suve sümbolid. Rahvasuus on kutsutud neid rõõmsaid pühi mitmeti – kasepühadeks, meiudeks ja karjasepühadeks. 

Ja nii  oleme ka meie täna meeletult rõõmsad täies ehtes kevade üle ja kohe saabuva suve üle. Tähistame Suvisteid erimenüüga, regilaulude ja saunaga, täname ja mäletame esivanemaid ja oleme tänulikud inimeste üle meie ümber.

Suvisted – Kevadpüha toidud Vene talus

Kevadpühal valmivad Vene talu suures väliahjus pudrud ja piimatoidud. Saab maitsta ja õppida. Toidud  on kerged ja tervislikud, kevadpühale omased.

TUURIT-TUURITI tantsuetendus “Usu või ära usu”

Uulu kirik tähistab suurt kevadet kauni rahvatantsulise etendusega.

 Suvisted – koduveini valmistamine Allikukivi veinimõisas

Vanade eestlaste kombel vaatame üle kuidas teha koduveini. Ikka seda head, mida veel aastakümnete pärast on hea pidupäeval laulae panna.

Suvisted – Keväjene Tšillilugu

Seekord on meie tšillipäev veidi teistmoodi, sest koos tšillidega saab tutvuda Tihemetsa uue veinimajaga Langemaa. Saame maitsta ja pidada plaani, et sügisel tähistada lõikuspidu.

Suvisted – Esivanemate pärand Varbla Puhkekülas

Erilise Suvistepüha menüü kõrvale õpetab Epp Petrone, kuidas koguda esivanemate lugusid ja luua sellest kauakestev mälestus. Kuulame ja laulame regilaule ja maitseme Suvistepüha erimenüüd.

Suvisted – mesi ja mesilased Aeglane Hetk mesilas.

 Mida teevad mesilased suve hakul ja kuidas sünnivad mee maitsed. Mesilastejutud mesilas on põnevad jutud.

 Suvisted – jätkusuutlik elulaad Uue-Jaanil

Uue- Jaani talu lood ja kasvamised on lood elust enesest kõige jätkusuutlikumal viisil. Saab kogeda praktilisi teadmisi  ja kõvasti elamusi.

Suvisted – Virtsu PEREMEREPÄEV

Virtsu vanas sadamas on suur kogukonnapidu. On tantsu ja laulu, on suurele kevadele vääriline pidu koos pärimuse ja õnnelike inimestega.

Suvisted Maria talu ratsakeskuses

 Rahvusvahelisel hobuste võistlusel saab näha ja tutvuda põneva ratsaspordi alaga.

Varbla kevadlaat

 Kevadine rohelus ja rõkkav laadamelu käib ikka rannakülade juurde. Veel viimased aiataimed ja lilled. On lastele tegemist ja mõnusakt muusikat.

Lihula kevadlaat 28. mail

 Mitte keegi ei saa ilma korraliku laadata. Seda teadsid juba meie ammused esivanemad. Lihula mõisamäe laadapäeval on nii istkuid ja vanavara, käsiööd ja laulu.

Jaga seda lehte