Avatud mesilad ja kodukohvikud

kell 11.- 18.00

Jaani talu, Lõpe küla, Lääneranna vald

Aasa Mesi on pikkade traditsioonidega mesindusettevõte, kus mesilasi peetakse juba kolmandat põlve. Moodne mahemesila pakub kanarbiku- ja metsaõite mett.

Tänavu juunis võitis Aasa Mesi mahe metsaõitemesi rahvusvahelisel meekonkursil London International Honey Awards kuldmedali. Aasa Mesi teeb koostööd mitme toidukohaga, sh kahe Michelini tärniga pärjatud tipprestoraniga 180 Degrees. Selle peakokk Matthias Diether kiidab Aasa mett: „Elegantne ja külluslik puhta naturaalse mee maitse – kümme punkti kümnest!”

Programm

  1. juulil kl 11, 13 ja 15 teeb mesinik Raimo Mihkelson huvilistele tuuri mesindusruumides. Osaleda saab küünalde valmistamise töötoas. Avatud on kohvik ning loomulikult saab maitsta ja osta värskelt auhinnatud kullaprooviga metsaõite mett.

Võta kaasa sularaha – tuur on tasuta, aga küünalde töötoad tasulised.

Kontakt

Raimo Mihkelson

Tel +372 516 2347

aasamesi@gmail.com

aasamesi.ee

Panga talu, Ura küla, Lääneranna vald

Koonga külje all asuvas Panga talus elavad mesilased ja õitsevad roosid. Tänu perenaise Silva Tamsalu kirglikule mesilasteraapia-huvile on siia rajatud tore mesilasteraapiamajake. Talu on ka roosisõpradele teada-tuntud sihtkoht – just siin õitseb uhke Eesti pärandrooside kollektsioon ja saab osta Eestis aretatud rooside istikuid.

Programm

  1. juulil kl 14 räägib perenaine apiteraapiast, tutvustab tarutervisetooteid ja jagab kogemusi, kuidas mesilased teda aidanud on. Saab tutvuda mesilasteraapia-alase kirjandusega ning võimalusel proovida mesilasteraapiamajas nn „mesilaste peal puhkamist“ – vanades mesindusmaades levinud moodust stressi jm tervisehädasid turgutada ja head und saada.

Talukohvikus pakutakse kohvi ja kergeid näkse, saab osta roosiaia kärjemett ja mesindusteraapiast inspireeritud tooteid. Võta kaasa sularaha – seanss mesilasteraapiamajas on tasuline.

Kontakt

Silva Tamsalu

+372 53478379

silva.tamsalu@gmail.com

FB: pangaroosid

Oja-Uheki, Räägu küla, Tori vald

Pärnu külje all Nurme kandi käänuliste teede ääres maalilise kaseallee lõpus asuv Tiit ja Anni Uheki mesila on mesindushuviliste seas hästi tuntud. Siin toimub tihti õppepäevi – pererahvas on alati lahkelt nõus oma kogemusi jagama ja mesindusvõtteid näitama.

Viljapuude varjus mõnulevad lamavtarud on siin taluelu loomulik osa – juba seda klassikalise meeaia rahu ja suminat tasub kogema tulla

Programm

  1. juulil näitab peremees Tiit klassikalise meetalu meekäitlusruume, huvilised saavad kärgi lahti kaanetada ja mett vurritada, kas mesitaru juurde võib koos peremehega minna. Kaasa saab osta värsket mett.

Sularaha kaasa!

Kontakt

Tiit Uhek

+372 503 9571

tiituhek@gmail.com

Ülase 14, Pärnu-Jaagupi alev, Põhja-Pärnumaa vald

Sirje ja Arvi Mölder on üle 30 aasta tegelenud mee ja mesindussaaduste tootmise ja turustamisega. Mesila meekäitlusruumid asuvad Pärnu-Jaagupi alevis, mesilased elavad mõne kilomeetri kaugusel – nende korjealaks on valdavalt Pärnu-Jaagupi külje all asuvad rabad ja rabaäärsed metsad.

Sirje on teada-tuntud kui lastele mee ja mesilaste tutvustaja – kohaliku lasteaia lapsed teavad mesilastest palju just tänu temale.

Programm

  1. juulil kl 11, 13 ja 15 teeb perenaine tuuri meemajas, annab maitsta oma mesila metsa-, raba- ja kanarbikumett ja võrdluseks reisidelt toodud muude maade mett. Kes soovib, saab meeruumis mett lahti kaanetada ja vurritada.

Kodukohvikus pakutakse kohvi ja maitsvaid meemuffineid, saab osta värsket mett. Mesila pakub kanarbiku- ja metsaõiemett ning valmistab marjamaitselisi meesegusid. Uudistootena on väljas kohvilaua mesi. Sularaha kaasa!

  1. juuli Valgeranna Veinitallis kl 14 teeb Sirje õpitoa, mis sobib nii suurtele kui väikestele – mesilasvaha kasutamine köögis ja kunstis.

Kontakt

Sirje Mölder

+372 529 4015

sirje45@gmail.com

Mesila talu, Muti küla, Tori vald

Vändra lähedal asuvat Talimaade mesilat teavad kõik mesindushuvilised. Võib öelda, et Ülle ja Vahur on üks pikimalt ainult mesindusest elatunud abielupaare Eestis. Nende rajatud ja hooldada on lähedal Kurgjal asuv C. R. Jakobsoni talumuusemi mesila, nende kasvatatud mesilasemadega mesindavad paljud mesinikud, siin käiakse õppepäevadel ja töötubades ning mõnusat varjulist talumesilat nautimas.

Peale selle on perenaine osav aednik – tema käes läheb iga seeme kasvama, selle kinnituseks on põnev taimekollektsioon aias ja toredad kõrgpeenrad.

Programm

  1. juulil saab tutvuda mesindusele pühendunud talu eluga, uurida põnevat värvilist mesilasvaha, osta mett ja mesindussaadusi, värvilisi küünlaid ja noori mesilasemasid. Avatud kohvik, kus muuhulgas pakutakse meekooki ja sima. Kaasa sularaha!

Kontakt

Ülle Talimaa

 +372 526 8643

ulletalimaa@gmail.com

Soometsa tee 20, Uulu, Häädemeeste vald

Uulu alevi serval asuvas mesindustalus elab külalislahke pererahvas. Maarika võtab sageli külalisi vastu ja tutvustab heal meelel mesilasi ja mee kasutamise võimalusi. Talu mesilaste korjemaa asub eemal, Nigula looduskaitselalal, sealt saadakse maitsvat metsa- ja kanarbikumett.

Programm

  1. juulil teeb perenaine ringkäigu mee tootmisruumides, tutvustab mesilat ja näitab, kuidas mesi purki jõuab. Huvilised saavad näha, kuidas masinaga meekärgi lahti kaanetatakse. Avatud on kodukohvik maitsvate suupistete ja meedessertidega – menüüs on muuhulgas imemaitsev meejäätis ja meetarretis.

Kontakt

Maarika Puusepp

+372 508 9393

maarika.puusepamesindus@gmail.com

Tõntsu, Silla küla, Pärnu linn

Pärnu linna külje alla kaks aastat tagasi kolinud Ülle ja Andres Pind on loonud loovusest ja loodusest inspireeritud kodu, mille üheks osaks on nostalgiline mesila. Siinsetel mesitarudel on oma lugu. Pererahva täitunud unistus on ka mesilasteraapia majake. Viimane on valminud spetsiaalse projekti järgi, hele ja helge, soojustatud ja elekter sees. Apimaja soojaks südameks on kaks mesilasperet, kelle pesaruumid saab pere ülevaatuseks majast välja tõmmata nagu pikad sahtlid. 

Programm

5. juulil kl 11 kuni 17 igal täistunnil tutvustab pererahvas apimaja, näha ja osta saab endavalmistatud keraamikatöid ja käsitööseepe. Võimalusel saab apimajas võtta 30minutilise seansi. Avatud on kodukohvik, kus saab kohapeal nautida või kaasa osta meekoostisega tooteid, aga ka muud head-paremat.

Kontakt

Ülle Pind

+372 506 5514 

ulle.pind@gmail.com