Avastamata salarannad

Avastamata salarannad.

#rannaromantika

Romantiline Rannatee köidab kaunite liivarandade ja võimalik, et ka kõige soojema mereveega Eestis. Romantilise Rannatee randade hulgast leiab väga tuntud rannapuhkuse paiku nagu Matsi rand, Valgerand, Reiu rand, Kabli rand, Lemme rand, Ermistu järv,

Allpool aga leiate soovitused vähetuntud randade ja kohalike salapaikade kohta.

NB! Rannarahvas soovitab supluseks valida meretuulega ilma, mil vesi kõige soojem :)

Sepamaa rand

Kastna külas Tõstamaal

Tõstama kandi rannad on salapärane segu kõige ehedamatest looduslikest randadest, kus on nii liiva, kive, kõrkjaid, lilli ja ohtralt veelinde. Tänu madalale Pärnu lahele on merevesi pikalt madal ning väikeste lahesoppide tõttu on võimalik rannamõnusid nautida tihtipeale juba mai kuu keskel. Kuna rannavesi on madal ja soe, samuti autoparka läheduses, on need kohad populaarsed just väikeste lastega perede hulgas.

Sepamaa on pikalt madal, enamasti liivase põhjaga avar liivasegune rannaala koos puhkekoha, pinkide, väligrilli, riietuskabiini ja välitualetiga.  Sepamaa rand asub Kastna looduskaitselal, läheduses on Kastna vaatetorn ja kuulsad Kastna tammed.

Sutirand

Suti külas Värati poolsaarel Tõstamaal

Tõstamaa alevist, kohe Tõstamaa kiriku juurest suunab roheline viit mööda mere teed Suti randa. Kohale jõudes lookleb tee kadakaste karjamaade vahelt hooldatud heinamaaga kiviklibusele rannale. Sutirannas on puhkekoht koos pinkide, väligrilli, riietuskabiini, välitualeti ja laste mängualaga.

Tõhela järv

Tõstamaal

Tõhela järv asub Ermistu järvest vaid mõned kilomeetrid põhja pool ning on ideaalne paik väikeste lastega puhkajatele. Järv on madalaveeline ja soe. Rannas on olemas puhkenurk ja lastemänguväljak ning ümbrust saab nautida vaatetornist. Sarnaselt Ermistule on Tõhela järv kalarikas, mistõttu kujunenud meelisjärveks ka harrastuskalastajatele.

Kavaru sadama puhkela

Seda salapaika imekaunis rannakülas Kavaru sadamas soovitame pigem puhke- ja piknikukohana. Varbad saab korraks ikka merevette kasta, ujumiskohana valige mõni muu rand.

Häädemeeste rand

Midagi neile, kes ihkavad tõelist privaatsust ning hea õnne korral võivad olla imekaunis liivarannas nägemata nii kaugele kui silm ulatub ühtegi inimest! Häädemeeste imeilusale liivarannale jõudmiseks tuleb veidi vaeva näha, kuid tulemus on seda väärt! Randa pääseb väikest kallasrada pidi, mis saab alguse Häädemeeste seltsimaja juurest. Raja pikkus on umbes pool kilomeetrit ning kulgeb mööda jõge ja ajaloolist rannaniitu, kus praegugi karjatatakse veiseid ja hobuseid. Rand ei alga kohe veepiirilt vaid asub kõrgemal joomal. Joomaks nimetavad kohalikud meres asuvaid liivakõrgendikke, mis tulevad välja just soojal ja kuival suvel. Joomale jõudmiseks tuleb ette võtta veel ligikaudu 200 meetrit põlvedeni ulatuvas vees jalutamist. See vahepealne veeala on tuulise ilmaga armastatud lohesurfajate paik.

Kosmonautika rand

Penu külas Häädemeestel

Legendaarne rand, kus omal ajal puhkasid Nõukogude Liidu kosmonaudid ja teadlased. Siia ehitati neile puhkekeskus kuna teadlaste mõõtmistulemustel selgus, et just selles paigas sajab kõige vähem vihma ning paistab kõige rohkem päikest, seega ideaalne suvepuhkuse paik! Tänaseks on see varem kohalikele suletud rand kõigile kättesaadav ning kujunenud mitmetele lemmikrannaks Kabli-Häädemeeste piirkonnas. Randa pääseb Kosmonautika puhkekeskuse territooriumilt. Lisaks on siin avatud suvekohvik KOCMOC, laenutatakse SUP laudu ja pikemaks puhkuseks pakutakse mõnusaid majakesi.

Treimani rand

Treimani laulvatele liivadele pääseb Treimani rahvamaja vastast või Treimani poe ja Kalbuse puhkemaja juurest.

Heinaste rand

Ainažis, Lätis

Nüüd lupsame korraks Rannatee ja Eesti riigi piiridest välja ning põrutame Lätti. Mida lõunapoole sõidame, seda suuremad on avamere mõjutused ning vesi on veidi jahedam. Piirilinnas Ainažis, mida kohalikud eestlased endiselt kangekaelselt Heinasteks kutsuvad, leiab samuti mõnusa liivaranna. Üks võimalus randa pääsemiseks on ühildada see romantilise jalutuskäiguga ajaloolisel raudtee muulil, kuhu viib matkarada kohe Eesti-Läti riigipiiril, mis asub vanal, mereäärsel maanteel (suurelt Via Balticalt keerake esimesel võimalusel alla mere äärde, soovituslikult juba Häädemeestelt, et näha kauneid rannakülasid!)

Suarõ ninä rand

Kihnu saarel

Suarõ ninä (Saare nina) on ajalooline kohanimi Kihnu saare läänekaldal. See oli Linaküla meeste suurte räimepaatide randumise koht. Madalmurusel rannal oli väga hea räimi võrkudest välja raputada, merepüüniseid kuivatada ja parandada.
Tänapäeval käiakse Suarõ ninäs mere ääres jalutamas ja päikeseloojangut vaatamas. See on ka armastatud ujumiskoht, siin on peetud jaaniõhtuid.
Kadakate vahele on rajatud lõkke- ja palliplatsid ning peopaik Linaküla rannakämpingu külalistele.

Manija rand

Manija saarel

Riida turismitalust kohe üle tee on liivariba, kus Manija saare rannamõnusid nautida. Augustis on siin magusate põldmarjade uputus. Riida turimistalust saab randa limpsi ja käsitööõlut kaasa osta, ettetellimisel vaaritab perenaine võimalusel oivalise lõuna- või õhtusöögi, mis valmistatud Manijal kasvatatud kraamist. Kui pikem puhkus plaanis, saab talus ka voodikoha ning saareromantikat täiel rinnal!


2023-05-11T12:41:03+00:00
Go to Top