Peatuspaigad toidugurmaanidele

Kihnu Sadamaturg

Missugune saaks olla parem vastuvõtt saarele saabudes kui sadamakai vahetus läheduses kohalike tervitus koos hea ja paremaga hamba alla? Aga just nii on see Kihnu saarel. Turuhoone asub kohe sadama juures ning peale merereisi kuluvad kindlasti ära mõned kohalikku päritolu ampsud – Kihnu leib ja sai, suitsukala või räimerullid. Suurepärane algus põnevale saare avastamisele! Saarel leiad muidugi Kihnule omaseid maitseid veelgi – hülgeliha, koorega keedetud kartulit, hautatud räimi ja palju teisi huvitavaid roogi.

Avatud suveperioodil

Tamme Talu Ürdiaed

Lisaks sellele, et Tamme Talu Ürdiaed on aiapidajate paradiis pakkudes uusi ideid oma aia edasiarendamiseks, on see ka aiandusvõhikule ülimalt avastusrohke paik. Ehk isegi võhikule suurem, sest ta ei oska ettegi kujutada, mida kõike kasvatatakse ning mis kõik süüa kõlbab. On täiesti arusaadav, kui sa ei suuda peale lahkumist otsustada, mis sind kõige enam rõõmustas. Kas erakordne lõnhabukett, kogetud silmailu, avastus sellest, et Pärnumaal kasvavad taimed igast maailma nurgast, teadmine sellest, et maitsesid just ilutaimi või see, et sinuga sõidab koju kaasa üks talupoest ostetud aromaatne maitse-, lõhna või ravimtaim.

Tamme talu ürdiaed

Kärsu kollektsioonaiad

Kas sinu lemmikvärv on punane, kollane või oranž? Kas otsid tuliseid elamusi? Kas oled ehk ka ise aiapidaja? Kui vastasid “jah” mõnele eelnevale küsimusele, siis tasub sul kindlasti külastada Kärsu kollektsiooniaedu, kus teiste aiasaaduste kõrval on põhirõhk erinevate tšillisortide, mida on lausa 130 ringis, kasvatamisel. Kui asjatundmatuna mõelda, et mis seal siis ikka, pipar on pipar, siis kahjuks eksid hirmsal kombel. Juba tšillipipra maitseid on ohtrasti, alates mahedamaitselistest paprikat meenutavatest mekkidest kuni ülitulisteni. Samuti on aga tšillipipraid erineva kuju ning kasvumoodusega – ampleid, põõsaid, potitaimi, bonsai tüüpi ning lille meenutavaid taimi. Pererahvas pakub lisaks ringkäigule ka toodete degusteerimist. Suu saab mõnusalt tuliseks ning meele väekaks.

Aed pakub suurimat silmailu juulist septembrini.

Kärsu kollektsioonaed

Leivaküpsetamise õpitoad

Kas pole mitte nii, et kõikse maitsvam leib on ahjusoe leib? Mõelda vaid, kui sa oled selle ka ise valmis küpsetanud. Lisaks mõnusale maitseelamusele saad teadmise, et oskad oma käega leiba küpsetada. Ikkagi oskus, mis kulub elus alati marjaks ära.  Ära sa arva, et kõik kohapease elamuste pakkumisega piirdub, nimelt pakitakse sulle kenasti koju kaasa ka juurestis ja retsept. Oledki leivameister valmis. Leiaküpetamist saab õppida Maria talus ja Paadrema külaselts.

Maria talu

Paadrema külaselts

 

Rannatee veinimõisad

Eesti veinitootjad on tõestanud, et kodumaistest marjadest ja puuviljadest valmistatud veinid on väga nauditavad. Eriti hea meki annab veinile juurde see kui juua seda vanas mõisas, sest siis saavad toidetud ka sinu teised meeled – näed ajaloolistest hoonetest säilinud arhitektuuri ning saad juba kadunud elemendid ise juurde mõelda, kuuled põnevat ajalugu, sest olegem ausad, iga mõis kätkeb endas huvitavaid lugusid, ning tunda seda hõngu, mida maja endas kannab. Nii Allikukivi Veininimõisas kui Pootsi veinimõisas toimetavad veinigurmaanidest peremehed ja -naised, kes lisaks veinitootmisele räägivad põnevaid jutte mõisa ajaloost ning viivad sind oma valdustesse ekskursioonile.

Pootsi mõis

Valgeranna Veinitall

Allikukivi veinimõis

 

 

Pagaritöökojad

Kas on võimalik, et väike külapood võib olla nii tuntud, et igal korral kui sellest mööda sõidad, siis tekib vastupandamatu soov auto peatada ning sinna sisse astuda. Kui esmakordselt andis sulle Kabli Pagari olemasolust teada imeline lõhn, mis pagar-poe läheduses õhus liigub, siis järgmistel kordadel on ajendiks mälusopis olevad hõrgud maitsed. Kui aga Häädemeestelt läbi sõidad ning väikest kringli silti näed, siis tea, et võta kurss noole osutatud suunas. Kohale jõudes võtab sind vastu lahke perenaine Selma, kellel lisaks suurele naeratusele on ka kuldsed küpsetuskäed. Kui oled hommikune klient, ootavad sind värsked saiad, kui päevane, siis oma aia tooraineid sisaldavad kodused toidud. Lahkudes on sul kõht täis ning suu samamoodi naerul kui kohviku perenaisel.

Kabli pagar

Selma pagar

Kalakohvik Kapteni talus

Kalasõprade ning kalasõprade sõprade paradiis! Kalasõprade muidugi sellepärast, et nad saavad mekkida erinevaid isuäratavaid värskeid kalatoite. Kala saab pakkuda väga mitmel erineval moel ning  Kapteni Talu on võtnud rõõmuks kõik moodused ära proovida. Neile, kel kalatoidud südant põksuma ei pane, pakub talu vastavalt aiasaaduste valmimisele värskeid smuutisid ning magusaid ampse. Seega saavad kõik kõhu täis, meele rõõmsaks ning midagi ka kotti kojuviimiseks.

Kalakohvik on avatud suvekuudel, kalatooted pakkumisel aastaringselt!

Kapteni talu

Vene Talu pelmeeni õpituba (gruppidele)

Vene Talu, mis on Romantilisele Rannateele justkui ära peidetud asudes suurtest maanteedest eemal, on vahva üllatus erinevate kultuuride austajatele. Samal hetkel kui oled võlutud lahkest pererahva vastuvõtust imetleb su pilk juba talu hoovis ja hoonetes olevaid detaile – puunikerdused, hohloma kunstiga kaunistatud esemed ning teised temaatilised üksikasjad, mis pilku tõmbavad. Lisaks pelmeeni õpitoale, kus täiendad oma käelisi oskusi ning saad kõhu mõnusasti täis, omandad rohkelt ka teadmisi vene kultuurist ja kommetest.

Vene talu

Oidrema maherobotlauda külastus ja Mätiku Talumeierei piimatoodete degusteerimine

Kas oled mõelnud, missugune on jogurti, piima või näiteks juustu valmimisprotsess? Aga seda, kuidas käib mahelehma kasvatamine või kuidas toimib mahelaut? Et mõista parimini mahetoodete olemust ja eeliseid ning näha, mismoodi valmivad tooted käsitööna väiketootmises, tasubki külastada Mätiku Talumeiereid. Kui tooted oma maitsemeeltega ära testitud, saad lemmikud endale ka koju kaasa osta.

Mätiku talumeierei

Jaga seda lugu