Raudteeromantikahõnguline öökino ja kohvik

#raudteeromantika

Öökino filmidega, kus kihutavad ringi rongid ja inimesed peatuvad erinevates jaamades.

Karuse jaamas oli 1931. aastal ehitatud Rapla-Virtsu suunalise kitsarööpmelise raudtee üks peatuspaik. 1968. aastal see raudteeliin suleti ning rööpad võeti üles. Peagi asus jaamahonesse sidemuuseum, mis seal 2001. aastani tegutses. Alates 2003. aastast tegutseb jaamas selle praegune jaamaülem Meelike, kes hoiab ajaloolisel hoonel elu sees.

Karuse raudteehoone esisel alal saab Rannatee Romantikaöö festivalil nautida koostöös Eesti Rahvusarhiivi Filmiarhiiviga vabaõhukino. Raudtee ja rongide teemalistel seanssidel tulevad vaatamisele Roman Baskini debüütfilm „Vernanda“ (1988) ja Oleg Lentsiuse diplomitöö „Värav nr 2“ (1955). Oma ajale kohaselt eelnevad filmidele Nõukogude Eesti ringvaatepalad, mis on samuti pühendatud raudtee ja rongide temaatikale. Seansid juhatab sisse Rahvusarhiivi filmiarhiivi kuraator Maarja Hindoalla.
Väikesed filmisõbrad saavad aga kogu päeva vältel nautida legendaarsete animameistrite Elbert Tuganovi, Heino Parsi, Avo Paistiku, Kaarel Kurismaa, Priit Pärna ning Heiki Ernitsa nuku- ja joonisfilme.
Ajakava
Mõlemal päeval avame kohviku kell 12.
Kell 13:00, 15:00, 17:00 ja 19:00 saab osaleda ringkäigul jaamas.
Kell 21:30:
„Vernanda“ (1988)
Seni näitleja ja teatrilavastajana tuntud Roman Baskin debüteeris 1988. aastal filmirežissöörina lühiulmefilmiga „Vernanda“. Arvo Valtoni novelli “Vernanda leib” ainetel valminud film on totalitaarse ühiskonna kunstiline karikatuur. Omanäoline ja omas ajas rahvusliku filmikunsti piire ületav film, mis võeti üles Sillamäel, äratas otsemaid suurt tähelepanu ning on tänapäevani silmapaistvamaid kodumaiseid ulmefilme.
Kell 22:30:
„Värav nr 2“ (1955)
Oleg Lentsiuse Üleliidulise Riikliku Kinematograafia Instituudi (VGIK) diplomitöö on aga satiiriline lühikomöödia, milles naerdakse välja raudteejaama Vaikne ametnike stalinistlikku tööstiili, mis on muutnud reisijate elu lausa põrguks. Lõbusas kinoföljetonis tegi oma esimese filmirolli näitleja Jüri Järvet.

Toimub:
20. –  21. august 2021

Kontakt

Lisainfo:

Facebook

Asukoht
Karuse jaam